Děti se seznámily s památkami v kraji

Dne 12. 8. 2015 jsme s dětmi NZDM Horizont navštívili památky vesničky Sedliště a Lískovce u Frýdku-Místku.

Naše děti tak měly možnost se dozvědět, že v Sedlištích naleznou unikátní Kostel Všech Svatých. Jedná se o prastarý dřevěný kostelík z roku 1638. Má šindelovou střechu. Kostel je obklopen hřbitůvkem, kde se už léta nepohřbívá. Jsou zde ostatky staré i 300 let.

Po prohlídce kostela jsme navštívili Lašské muzeum, kde jsme se dozvěděli vše o historii vesničky Sedliště. Byly nám ukázány pravé vesnické kroje, starožitné stroje pro domácnost, hornické pomůcky, aj. Po prohlídce muzea jsme navštívili včelaře, který je obyvatelem Sedlišť a poskytl nám besedu na téma „Včely a med“. Pán už několik let vede včelařský kroužek na zdejší Základní škole v Sedlištích. Dětem poreferoval něco o včelkách, úlech a tvorbě medu. Pak jsme se společně podívali na zvířátka, která se pohybovala na zdejších zahrádkách.

Kousek dál se nachází místo s pěkným výhledem na okolí Moravskoslezských Beskyd s Lysou horou a Oderské vrchy zvané Bezručova vyhlídka. Je zde umístěn památník v podobě selského pluhu. Děti měly možnost se občerstvit v místní chatě.

Ze Sedlišť jsme se prošli až na pramen Hájek. Je zde umístěna kaplička se studánkou, kde je pěkné místo v přírodě s nezávadnou pitnou vodou.

Zpracovala: Marcela Snítilá