Výlet do historie

Výlet do historie

Na Velký pátek jsme s dětmi z NZDM Horizont navštívili dvě výstavy, připomínající těžké události našich dějin.

První výstavou byla: „Proč mámy pláčou,“ která připomíná památku padlých na všech frontách I. světové války, od jejíhož vypuknutí v roce 1914 uběhlo již celých 100 let. Každá její oběť byla něčím synem, otcem, manželem, milým, kamarádem, sousedem, každá za sebou nechala hoře pozůstalých a prázdné místo. Beze slov o tom vypovídají dokumenty, fotografie, dopisy a osobní doklady padlých i drobné památky na ně.

Poté jsme si prohlédli stálá expozici „Okupace a odboj na Těšínsku.“ Tento památník životické tragédie slouží jako trvalá připomínka obětí nacistické zvůle. Jako odplata za partyzánskou akci, při níž byli zabiti tři příslušníci těšínského gestapa, byla vykonána 6. srpna 1944 likvidační akce, která si vyžádala životy 36 mužů z obcí Životice. Jednalo se o nejmasovější likvidační akci na území Těšínského Slezska v době II. světové války. Hrůzná událost z Životic se tak zařadila po bok dalších odvetných akcí, jako bylo vypálení Lidic a vyhlazení Ležáků. Ne nadarmo Životice získaly po válce přídomek „slezské Lidice“.

Výlet do Životic byl pro děti přínosem nejen ze sociálního hlediska. Dotkli jsme se empatické stránky, intelektu, podpořili jsme pochopení souvislostí s nádechem historie záživnou formou.

Veronika Vašíčková