Výlet do jeskyně Šipka

Jak vzniká taková jeskyně, kdo ji objevil a co je v ní k vidění? Tak o tom se dozvěděly děti ze střediska Horizont na výletě do Štramberku

Ve čtvrtek 26. 11. 2015 jsme opět využili volný čas kvalitně a smysluplně. Navštívili jsme město Štramberk, ten má ve svém blízkém okolí i jednu světoznámou archeologickou lokalitu - jeskyni Šipku na severním svahu Kotouče.

Původně krápníková jeskyně zde byla vyhloubena již v předledovcových dobách vodním tokem obtékajícím Kotouč. Ledovcové působení ji nadále rozšiřovalo a po jeho ústupu s sebou odtávající voda odnesla zbytky měkkých hornin, čímž se jeskyně ještě rozšířila a získala dnešní tvar. Chodba je dlouhá 47 metrů a komín vysoký 7 metrů.

Zajímavý nález v letech 1879 – 1887 zde prováděl archeologický výzkum pan Karel Jaroslav Maška, učitel na gymnáziu v Novém Jičíně. Roku 1880 zde našel ve vchodu do chodby nazývané Jezevčí, v hloubce 1,7m, ohniště a část čelisti neandrtálského dítěte (tzv. Šipeckou čelist). Tento nález (o 24 let starší než ten v německém Neanderthalu), donutil archeology po celém světě naučit se vyslovovat slovo Štramberk. Když v průzkumu lokality pokračoval, objevil v jeskyni Šipka již zmiňovanou krápníkovou výzdobou. Dnes je však z velké části zdevastována lovci suvenýrů.

Ze sociálního hlediska byl dětem výlet do Štramberku jistě přínosem. Výlet byl zaměřen na podporu pospolitosti a integrace do společnosti. To vše v rámci společně stráveného dne a smysluplně stráveného času. Rozvíjeli jsme orientaci v terénu, prošli jsme stezku podle barevných značek na stromech. Podpořili jsme rozumové a paměťové dovednosti vyprávěním o historii a pravěku záživnou formou.

V Ostravě dne: 26. 11. 2015                                                 Zapsala: Veronika Vašíčková